Trasa 5: Kde se pivo vaří…
Časová náročnost: dle zájmu a konzumace
Moravu mají její návštěvníci spojenou spíše s vínem nebo slivovicí… Haná – a tedy i Kroměřížsko – je však spíše oblastí, kde se daří obilovinám a pěstuje se tu i ječmen, jedna ze základních surovin (v podobě sladu) potřebných k výrobě piva. Z Kroměříže není ani tak daleko na chmelnice v okolí Přerova. A tak není divu, že se v Kroměříži vyrábělo a stále vyrábí pivo.
Pivo je alkoholický nápoj, jeden z nejpopulárnějších na světě, který se připravuje z ječmene, chmele, vody a kvasinek. Průmyslově vyráběná piva obvykle filtrací a pasterizací ztrácí důležité příznivě působící látky. Naopak řemeslně vyráběná piva jsou určena k rychlé spotřebě, zachovávají si všechny důležité látky, a proto se těší velké oblibě. Na dávnou kroměřížskou „pivní“ historii navázaly tři minipivovary, které v Kroměříži nyní vaří pivo – Pivovar Černý orel, Pivovar Maxmilian a 1. selský pivovárek.
Právo várečné – tedy právo vařit pivo – udělil Kroměříži v roce 1290 olomoucký biskup Dětřich z Hradce spolu s dalšími výsadami. Vařit pivo mohli měšťané, ale pouze v některých domech. V 16. století se právováreční měšťané dohodli, že hospodárnější bude vaření piva ve velkém, a vzniklo sdružení, které nechalo vybudovat měšťanský pivovar v dnešní Prusinovského ulici.
Informace o této trase najdete po načtení QR kódu. |
HLAVNÍ BOD TRASY:
A – PIVOVAR ČERNÝ OREL
Sídlí na Velkém náměstí 24/9 v historickém domě z 16. století. Komplex Černý orel vznikl po rekonstrukci objektu v roce 2009 a zahrnuje kromě samotného pivovaru restauraci, hotel, penzion, wellness s pivními lázněmi a čokoládovnu. U „orla“ vaří zejména piva typu PILS, tedy spodně kvašené ležáky. Používají pouze ječné a pšeničné slady, žatecký chmel, otevřenou spilku pro hlavní kvašení a dozrávání v chlazeném ležáckém sklepě. Nepoužívají se tu žádné urychlovače, filtrace ani řepný cukr nebo extrakty. Pivovar se může pochlubit řadou ocenění. Pivo tu vaří pouze pro vlastní restauraci, pivnici a bar, ne pro další distribuci.
Exkurze v pivovaru se konají v 10:15 hod. pro max. 40 osob, ne však každý den. Vždy je nutná rezervace dopředu na tel.: 725 426 707, informace jsou také na www.cerny-orel.eu.
Ochutnat a koupit můžete:
RESTAURACE ČERNÝ OREL
Velké náměstí 24/9
PIVOBAR NĚŽNÝ BARBAR
Velké náměstí 23
ZTRACENÝ BAR
Ztracená 65
HLAVNÍ BOD TRASY:
B – PIVOVAR MAXMILIAN
Vaří pivo od roku 2012. Název pivovaru a značku piva Maxmilian tu zvolili na počest slavného kroměřížského rodáka Maxmiliana (Maxe) Švabinského. Jde o spodně kvašená piva, ležáky světlé, tmavé i spoustu speciálů. Při výrobě tu používají kvalitní žatecké chmely a výběrové slady z Kroměříže, které dodávají pivu lehkou nasládlost a karamelovou barvu. Pivo Maxmilian je živé, nepasterované, s vyšším obsahem kvasinek, plnější chuti, s vyšší, avšak vyváženou hořkostí. K dispozici je v některých místních hospůdkách a restauracích, ale ochutnat je ho možné téměř po celé Moravě a také na Slovensku, kam se vyváží.
Zájemci se mohou zúčastnit prohlídky ve výrobních prostorách pivovaru s řízenou degustací všech vzorků piv. Exkurze je možná po rezervaci na tel.: 702 204 988, případně přímo v podnikové prodejně v ulici Na Sádkách 2798/9, více informací je na www.pivomaxmilian.cz.
Ochutnat a koupit můžete:
PIVOTÉKA MAXMILIAN V AREÁLU PIVOVARU
Na Sádkách 2798/9
RADNIČNÍ RESTAURACE A PIVOTÉKA
Kovářská 20/2
PIZZERIA DAL CONTE
Riegrovo nám. 153
PIVNÍ BAR U STUDNY
Riegrovo nám. 122
KDOVÍKDE BAR
Komenského nám. 435
HLAVNÍ BOD TRASY:
C – 1. SELSKÝ PIVOVÁREK
Nabízí kromě vlastních produktů také příjemné posezení na konci města s možností prohlídky areálu a ochutnávky všech aktuálně navařených piv. Ta tu připravují z převážně místních surovin – chmele většinou z Prosenic a sladu ze Záhlinic. Pivovárek se jmenuje „selský“ právě proto, že je postaven v rámci zemědělského statku. Majitelé se snaží potěšit nejen chuťové buňky pivařů, ale i oko všech, kteří pivovar osobně navštíví. Nedávno postavená budova 1. selského pivovárku je skloubením krásy a účelnosti a snaží se evokovat tradiční pivovarnické prostředí. Stojí za prohlídku – i díky nádhernému výhledu na celou Kroměříž – a produkty za ochutnání. Pivo v pivovaru, u zdroje, totiž chutná zdaleka nejlépe.
Pivovar sídlí v Havlíčkově ulici 4252/160. Skupinové prohlídky pro max. 15 osob s degustací v délce zhruba 90 minut je třeba objednat předem, více na www.selsky-pivovarek.cz a na tel: 776 465 304.
Ochutnat a koupit můžete:
PRODEJNA V AREÁLU PIVOVARU
Havlíčkova 4252/160
RADNIČNÍ RESTAURACE A PIVOTÉKA
Kovářská 20/2
KAVÁRNA VELO CAFÉ
Velké nám. 46
TERASA HOTELU U ZLATÉHO KOHOUTA
Velké nám. 21
OBČERSTVENÍ PODZÁMECKÁ ZAHRADA
ZAJÍMAVOST PO CESTĚ:
1 – BUDOVA MĚŠŤANSKÉHO PIVOVARU (DNES STARÝ PIVOVAR)
Vznikla v období renesance a postavit ji nechali kroměřížští právováreční měšťané. Není tedy divu, že ulice se do roku 1911 jmenovala Pivovarská. Současný název Prusinovského získala na počest olomouckého biskupa Viléma Prusinovského, který v 16. století vydal řád upravující vaření a čepování piva v Kroměříži, aby pivovar patřící měšťanům nekonkuroval pivovaru biskupskému, který se nacházel pod Mlýnskou bránou. Po dobytí města Švédy a následném požáru roku 1643 byla budova pivovaru (i vedlejší radnice) opravena a sloužila původnímu účelu až do počátku 20. století. Současný Klub Starý pivovar je majetkem města Kroměříže, má ji ve své správě Dům kultury v Kroměříži. V suterénu budovy se nachází Expozice Karla Kryla.
ZAJÍMAVOST PO CESTĚ:
2 – ARCIBISKUPSKÝ (BISKUPSKÝ) PIVOVAR
Nachází se západně od zámku v ulici Na Kopečku kousek pod Mlýnskou bránou a jeho historie sahá do 16. století. Biskupský pivovar sloužil potřebám biskupa a dodával pivo do všech poddanských vesnic v okolí. Soubor staveb různého stáří prošel složitým stavebním vývojem a na počátku 20. století byl kompletně přestavěn. V 50. letech 20. století tu byla zřízena sodovkárna, která ukončila činnost v roce 2003. Zajímavostí je několik biskupských znaků, které se nachází na budovách v areálu.
ZAJÍMAVOST PO CESTĚ:
3 – HOSPŮDKA NA SCHŮDKÁCH
Budova v bruselském secesním slohu byla v letech 1904–1905 postavena pro hostinského Františka Pečmana. Dodneška si zachovala nejen fasádu se spoustou bohatých ozdobných prvků, ale také původní vnitřní dispozice. V interiéru je hospůdka vyzdobena řadou dobových fotografií. Svému účelu, tedy pohostinství, slouží objekt v Havlíčkově ulici č. 1262 nepřetržitě od svého vzniku.