13/02 - 05/03/2023
Muzea, výstavy, galerie

Kamélie v evropském umění

Letošní ročník výstavy představí Kamélie v evropském umění.

Kamélie se od konce 17. století staly námětem botanických kreseb a od 19. století se tyto křehké krásky objevují jak na obrazech mnoha žánrů, tak na četných užitných předmětech. Našly své místo i v díle kroměřížského rodáka Maxe Švabinského, jehož 150. výročí narození si letos připomínáme.

Kamélie se v Květné zahradě začaly pěstovat od druhé poloviny 19. století a ve 20. století už patřily k největším lákadlům kroměřížské rostlinné sbírky. Jejich kolekce zahrnovala tehdy několik desítek vzrostlých exemplářů v několika odrůdách. Jsou zde zastoupeny stovky červeně, růžově i bíle kvetoucích kamélií. Rostlina se ve své domovině, v Číně, Japonsku a Koreji, jako okrasná pěstovala už před naším letopočtem. Kromě kamélií začínají ve skleníku rozkvétat i azalky, orchideje, kalina modroplodá či kladivník nádherný.

Výstavu tradičně doplní doprovodný program, který připravují lektoři a specialisté z Metodického centra zahradní kultury Národního památkového ústavu v Kroměříži. Každou neděli vždy v 11 hod. a ve 14 hod. se konají speciální komentované prohlídky a v sobotu 25. 2. se uskuteční program pro rodiny s dětmi.

výstava Kamélie v evropském umění | 13. 2. – 5. 3. 2023, Květná zahrada v Kroměříži | přístupná denně od 9 do 16 hodin | vstupné na výstavu a doprovodný program je v rámci vstupného do Květné zahrady

Podrobnosti najdete na www.kvetnazahrada-kromeriz.czwww.nczk.cz.

Květná zahrada
Generála Svobody 1192
76701

140 Kč
snížené vstupné: 110 Kč (mládež, senioři 65+, ZTP, ZTP/P) / 40 Kč (děti 6–17 let)

www.kvetnazahrada-kromeri...