26/09/2024
Hudba a tanec

Prodaná nevěsta

K 60. výročí otevření Domu kultury v Kroměříži uvádíme slavnou operu Bedřicha Smetany PRODANÁ NEVĚSTA v podání umělců ze Slezského divadla Opava. 

Tuto komickou operu napsanou na libreto Karla Sabiny uvádí divadlo v původní verzi, která měla premiéru 30. října 1866 a byla napsána spíše jako singspiel. Smetana se po obvinění z wagneriánství v Braniborech v Čechách rozhodl napsat „lehkou operu“ a své dílo několikrát přepracoval.  

Děj půvabné opery Prodaná nevěsta snad není potřeba připomínat. Všichni dobře známe vesnického dohazovače Kecala, koktavého a nedospělého Vaška, citovou a energickou Mařenku a chytrého Jeníka. Opera z reálného vesnického prostředí s bohatou melodikou a instrumentací překonala italské buffy i německé komické opery. Smetana obdařil brilantní melodikou jednotlivé postavy i situace. Proč bychom se netěšili, když Jeník prodal Mařenku sám sobě, Mařenka vypráví o sobě Vaškovi, že je vražedkyně a Vašek koktá a převleče se za medvěda? 

Režie: Lubor Cukr   Hrají: Zdeněk Kapl/ Alexander Vovk, Katarína Jorda - Kramolišová/ Magda Málková, Jana Sibera/ Barbora Řeřichová/ Nikola Uramová, Martin Gurbaľ/ Dalibor Hrda, Lucie Hilscherová/ Monika Jägerová, Rudolf Medňanský/ Vít Šantora, Juraj Nociar/ Jan Ondráček, Michael Kubečka/ Jiří Přibyl, Václav Morys/ Milan Vlček, Tereza Kavecká/ Anna Začalová, Roman Cimbál/ Evžen Trupar, Šárka Maršálová, Ivana Lebedová, Kamila Srubková, Jakub Stránský, Martin Táborský, Martin Valouch, Petra Španělová

Dům kultury v Kroměříži
Tovačovského 2828
76701

490 Kč
základní od 10. řady: 440 Kč, zahájení předprodeje 3. 6. 2024

18:00 hod.

www.dk-kromeriz.cz

youtube.com/yO2adJv_j-g