Den uniformovaných sborů ukáže americkou techniku z druhé světové války

30.9.2022

Návštěvníci letošního Dne uniformovaných sborů se mohou těšit na ukázku americké techniky z druhé světové války, která se na akci představí vůbec poprvé. K vidění budou i historická letadla a ukázky dobových táborů letců Britského královského letectva i československých legií. Chybět nebude ani nejmodernější technika armády, policie, hasičů či celníků. „Přislíbený máme průlet letadel JAS 39 Gripen i ukázku armádních helikoptér. Děti se mohou těšit na soutěž, kde odměnou bude svezení armádním vozidlem,“ uvedl starosta Jaroslav Němec. Den uniformovaných sborů se na kroměřížském letišti koná v sobotu 1. října od 10 do 17 hodin.

Z amerických strojů z druhé světové války by měl dorazit nákladní vůz GMC, pásový transportér Weasel a polopásový obrněný transportér M3 Halftrack. Po třech letech diváci v Kroměříži opět uvidí statickou repliku letounu Spitfire Mk. IX Czech Spitfire Clubu, k vidění bude i originální cvičný „warbird“ Boeing Stearman z roku 1940. „Lahůdkou by měla být účast dvou letadel z období první světové války,“ řekl Evžen Petřík, předseda spolku Biskupští manové z Kroměříže, který akci spolupořádá. Současnou techniku armády zastoupí 120 mm samohybný minomet PRAM, historickou obrněný automobil vz. 23 Želva, vozy Praga V3S, OT SKOT či BVP 1 a Bouře.

Mezi velká lákadla Dne uniformovaných sborů vždy patří hrané ukázky. Letos bude na programu mimo jiné přehlídka československé armády 20. let minulého století, na kterou se na koni přijede podívat i československý první prezident Tomáš Garrigue Masaryk. K vidění bude i výcvik jezdectva v podání klubů vojenské historie věnujícím se období československých legií nebo tábor takzvaných svobodovců připomínající vznik naší jednotky na východní frontě v roce 1942, která se například podílela na osvobození ukrajinského hlavního města Kyjev od nacistických okupantů.

Hasiči předvedou ukázku zásahu u dopravní nehody. Celníci přivezou velký mobilní rentgen a také stánek, ve kterém ukážou zabavené věci. Policie se pochlubí svou helikoptérou, prezentovat se na Dnu uniformovaných sborů bude také Městská policie Kroměříž. Technické muzeum v Brně přiveze kromě obrněné techniky i několik variant vozidel Praga V3S, četnický autokar a dva historické autobusy, které budou návštěvníky vozit z Hanáckého náměstí až k letišti.

V předvečer hlavního programu, tedy v pátek 30. září, se navíc letos poprvé uskuteční sraz historických vozidel v prostoru bývalého vojenského cvičiště Hvězda. „Pásová a kolová armádní vozidla zde návštěvníkům v prostoru bývalého tankodromu předvedou jízdní ukázky. Počítáme s účastí zhruba tří desítek vozidel, které se následně v sobotu 1. října kolem 8 hodin v koloně přesunou na letiště na Den uniformovaných sborů,“ popsal Petřík. Prostory pro diváky budou na Hvězdě vymezeny páskou, zajištěno bude parkování i mobilní toalety. Program bude probíhat od 15 do 19 hodin.

Den uniformovaných sborů se i letos uskuteční pod záštitou Ministerstva obrany ČR. Pořádá ho město Kroměříž, spolek Biskupští manové z Kroměříže a Technické muzeum v Brně. Na akci se budou kromě hasičů, policie, armády, celníků a Technického muzea prezentovat i Letecké muzeum v Kunovicích, Československá obec legionářská, 14. skautský oddíl sv. Františka z Assisi a kluby vojenské historie. Vstup na Den uniformovaných sborů je zdarma, koná se za každého počasí.