Novinky Arcibiskupského zámku turisty nadchnou
Arcibiskupský zámek, barokní klenot Moravy, patří společně s přilehlou Podzámeckou zahradou k nejvýznamnějším památkám regionu. Podívejme se, jaké novinky si v letošním roce pro své návštěvníky připravil?
Via Magnifica
Název nové návštěvní trasy ve druhém patře zámku lze volně přeložit jako „velkolepá cesta.“ Je zaměřena na sběratelské sbírky, které ukrývají opravdové skvosty. Nově si návštěvníci mohou vybrat mezi komentovanou prohlídkou nebo prohlídkou s využitím audioprůvodce. Ten je dostupný ve čtyřech jazycích – českém, anglickém, německém a polském. Okruh je zaměřen na unikátní sbírky a jeho součástí je Stará i Nová knihovna, kabinet mincí, hudební kabinet, kabinet zahradní kultury, Manský sál, kaple sv. Šebestiána, a samozřejmě zámecká Obrazárna, světově proslulá díky dílům takových mistrů, jako je Tizian, van Dyck či Cranach.
Josef Mánes opět na Moravě
Do výstavních prostor Galerijní chodby v 2. patře zámku se od 23. května do 31. srpna vrací výrazná osobnost českého výtvarného umění – Josef Mánes. Výstava s názvem Josef Mánes opět na Moravě představí návštěvníkům výjimečný vztah tohoto umělce k moravskému prostředí. Expozice pod kurátorským vedením Markéty Vondrové a Veroniky Hulíkové nabídne výběr Mánesových děl inspirovaných Moravou, včetně kreseb lidových krojů, grafických prací i maleb. Mezi nimi vyniká nejslavnější obraz „Červené paraplíčko“, inspirovaný Mánesovými pobyty v Čechách pod Kosířem, který je dnes dlouhodobě zapůjčen do Národní galerie v Praze ze soukromé sbírky. Josef Mánes Moravu opakovaně navštěvoval a díky silným přátelským i uměleckým vazbám se pro něj stala „druhým domovem“.
Čínský pavilon
Také Podzámecká zahrada nabídne několik lákadel. Jedním z nich je Čínský pavilon, který prošel na konci minulého roku rozsáhlou obnovou. Pavilon nyní září ve své podobě, kterou měl v letech 1900–1910. Dominantními prvky jsou tři dřevěné sloupy v každém rohu, bohatě členěné a zdobené reliéfy draků, dvouúrovňová plechová střecha a dekorativní korouhev ve tvaru čínského draka. Zábradlí, ornamenty a nátěry dokládají snahu o barevně výraznou, téměř pohádkovou kompozici. Součástí interiéru byl dřevěný stolek a drobné ozdobné předměty, včetně exotických rostlin. Tato výjimečná drobná stavba, inspirovaná čínskou architekturou, stojí na ostrově v Divokém rybníku. Na jeho břeh se také podařilo vrátit Trámový pavilon. A návštěvníci jistě nepřehlédnou ani skupinu pěti drobných staveb, tzv. Turecké stany, které se nachází na ostrově na Dlouhém rybníku. Ty měly pravděpodobně sloužit jako domky pro vodní ptactvo.
TIP: Procházku Podzámeckou zahradou si mohou návštěvníci zpestřit za pomoci mobilní aplikace Smart Guide, která dělá z každého telefonu osobního průvodce. Díky sdílené poloze se audio začne automaticky přehrávat, jakmile se přiblížíte k zajímavému místu. Dozvíte se více o historii zahrady, staveb a jejich kompozicích.