Podloubí před muzeem zdobí pátá luneta Maxe Švabinského

Milovníky výtvarného umění láká Kroměříž na nový zážitek. V podloubí před Muzeem Kroměřížska na Velkém náměstí je od konce loňského roku umístěna jedna z pěti lunet Maxe Švabinského. Nese název Budovatelé Národního divadla a zobrazuje významné osobnosti české kultury: Josefa Zítka, Bedřicha Smetanu, Františka Palackého, Mikoláše Aleše, Josefa Václava Myslbeka a Vojtěcha Hynaise. Až do roku 2024 byla uložena na Arcibiskupském zámku, aniž by ji mohli návštěvníci spatřit. Doplňuje tak zbylé čtyři (Libuše věštící slávu Prahy, Karel IV. zakládá univerzitu, Jan Žižka vede tábority do boje, Komenský se loučí s vlastí), které zájemci mohou vidět na zdi bývalého františkánského kláštera – dnešního hotelu Octárna.

Celý tento soubor vytvořil kroměřížský rodák Max Švabinský pro severní průčelí Národního divadla jako náhradu za poškozené fresky Josefa Tulky. Ačkoliv Švabinský připravil návrhy i kartony a mozaiky byly dokončeny, nikdy nebyly osazeny, protože bylo rozhodnuto, že se Tulkova díla zrestaurují. Švabinského lunety byly vysoce ceněny – autor za ně získal státní cenu. V letech 1973–1997 zdobily Colloredovu kolonádu v Podzámecké zahradě, odkud byly sejmuty kvůli zápisu zámku a zahrad na seznam UNESCO, a hledalo se nové umístění. Čtyři z nich jej našly na zdi Octárny, pátá je nyní k vidění v podloubí muzea.

Turisté se tak mohou vydat po stopách Maxe Švabinského přímo ve městě a svoji procházku doplnit o návštěvu budovy radnice, kde se nachází jeho ceněný obraz Žně, a o prohlídku Památníku Maxe Švabinského, který se nachází v Muzeu Kroměřížska. Zájemci tam najdou zejména jeho grafické dílo, ale i slavný Růžový portrét či Žlutý slunečník nebo jeho návrhy poštovních známek a bankovek.