Kroměříž máte v kapse, nebo aspoň v peněžence

Víte, že ať jdete kamkoliv na výlet, zpravidla si s sebou berete obrázek Kroměříže? Tedy za předpokladu, že u sebe máte tisícikorunovou bankovku. Právě na ní je totiž vyobrazena věž Arcibiskupského zámku. Čím si Kroměříž tuto poctu zasloužila?


Důvodem je revoluční rok 1848, kdy poslanci ve Vídni přerušili zasedání říšského sněmu habsburské monarchie a pro svá jednání byli nuceni hledat bezpečnější místo. Na doporučení svého kolegy Františka Palackého byl pro tak významnou událost zvolen zámek v Kroměříži. Město se ze dne na den stalo centrem evropského dění, zaplnili ho ministři, vojáci, novináři a hlavně poslanci, kteří pracovali na nové ústavě s výraznými prvky demokracie. Už v prosinci ale usedl na rakouský trůn mladičký císař František Josef I., povstání ve Vídni potlačil a připravil svou vlastní ústavu. Nepohodlný sněm v Kroměříži 7. března 1849 rozpustil, město obsadil vojskem a poslance nechal rozehnat. I když kroměřížská ústava nikdy nevešla v platnost, je dodnes považována za základ parlamentní demokracie v Evropě.

Tato významná událost našich dějin se stala inspirací pro renomovaného grafika a autora českých bankovek Oldřicha Kulhánka, který Františka Palackého i kroměřížský zámek zvěčnil na tisícovce, která je nejpočetnější bankovkou v České republice. A i když nejlepším propagačním materiálem Kroměříže je bankovka samotná, připravili jsme pro vás speciální propagační výtisk, který si můžete jako suvenýr zdarma vyzvednout v místním Turistickém informačním centru.