Den uniformovaných sborů zavede návštěvníky hlouběji do historie

1.9.2023

Letošní ročník Dne uniformovaných sborů se kromě moderních dějin zaměří i na ty starší. Den uniformovaných sborů se koná v sobotu 7. října od 10 do 17 hodin na ploše kroměřížského letiště.

V letošním ročníku budou připomenuty také události 20. století – rok 1938 a mobilizace a rok 1943 a boje u Sokolova a osvobození Kyjeva. K vidění bude historická i současná technika.

K vidění budou také bojová vozidla pěchoty či hasičské stříkačky a policejní vozidla. Pro diváky nejatraktivnější součástí programu jsou dynamické ukázky a scénky. Armáda České republiky představí americké pozorovací drony, hasiči ukázku zásahu a vojáci, policisté a celníci předvedou práci psovodů a jejich čtyřnohých pomocníků v různých situacích. Divácky atraktivní by měla být i laserová střelnice a přílet policejního vrtulníku. Připravené budou i stánky s občerstvením a army sortimentem.

Vstup na akci je zdarma a koná se za každého počasí. Návštěvníky budou tradičně na Den uniformovaných sborů svážet historické autobusy. Zájemci se mohou také svézt historickým motorovým vlakem, kdy letos pojedou čtyři páry vlaků oproti loňským třem. Informace o akci jsou na webu Domu kultury https://www.dk-kromeriz.cz/den-uniformovanych-sboru.

Samotné sobotě a programu na letišti bude předcházet v pátek 6. října odpoledne akce Ostrá hora. V prostoru bývalého vojenského cvičiště Hvězda nad Těšnovicemi bude možné si prohlédnout tábor vojenské techniky a za dobrovolný příspěvek na pohonné hmoty se zájemci mohou svézt ve vojenských vozidlech. Páteční večer pak bude od 20. hodiny v sále Sokolského domu patřit Dobovému plesu, který je zaměřený na historické období první republiky a 2. světové války, ovšem vítáni jsou i návštěvníci v civilu a současném oblečení.

Na přípravě Dne uniformovaných sborů se podílejí Dům kultury v Kroměříži, město Kroměříž, spolek Biskupští manové z Kroměříže a Technické muzeum v Brně. Akce se koná pod záštitou Ministerstva obrany ČR. Den uniformovaných sborů patří mezi největší tuzemské přehlídky práce a vybavení armády, policie, hasičů, celníků či klubů vojenské historie.

Prohlédněte si fotogalerii