Hanácké léto na kolejích už popáté obnoví provoz osobních vlaků do Tovačova

23.6.2023

Od 2. července do 2. září budou na tratích mezi Kroměříží/Chropyní, Kojetínem a Tovačovem jezdit každou sobotu historické vlaky v rámci akce Hanácké léto na kolejích.

Jako každoročně se v první den provozu na oslavu zahájení sezóny vydá na trať větší třívozová souprava, která bude kromě vyhlídkového vozu složena hned z dvojice oblíbených červených motoráčků „Hurvínek“, z nichž jeden na Hanou přijede až ze slovenské Žiliny. O dalších sobotách pak bude vyhlídkový vůz tažený vždy buďto jedním z „Hurvínků“ M131.1 z 50. let minulého století, stejně starým větším motorovým vozem „Kredenc“ M262.1, nebo elegantním rychlíkovým „Krokodýlem“ M286.1 z roku 1968. Ve všechny dny provozu vlaků také bude vždy v době od 9 do 17 hodin otevřeno pro veřejnost Muzeum Kroměřížské dráhy v kroměřížském lokomotivním depu.

Jízdní řád vlaků je uveden níže, ceny jízdného se pohybují od 20 do 60 Kč (dle délky projetého úseku) pro dospělého, děti od 6 do 15 let zaplatí cenu nižší a děti do 6 let cestují zdarma. Přeprava jízdního kola či zvířete stojí 30 Kč, důležité je ale také upozornit, že v případě plánované přepravy většího množství jízdních kol je třeba tento fakt nahlásit pořadatelům.

Podrobné informace o jízdách vlaků, stejně jako výčet dlouhodobých turistických lákadel ve všech městech a obcích při trati, ale i přehled jednorázových akcí, které můžete v době provozu vlaků navštívit, najdete na webu www.hanackeleto.cz .

Svézt se několikrát do roka historickými vlaky, které na trať vypravuje spolek Kroměřížská dráha, mohou zájemci již od roku 2007, od roku 2014 také mohou v předem vyhlášených termínech navštívit unikátní muzeum se železniční tematikou v prostorách lokomotivního depa na kroměřížském nádraží. Spoje Hanáckého léta na kolejích poprvé vyjeli na trať 29. června 2019, aby jako pomyslný most propojily turisticky atraktivní Kroměříž s Kojetínem a neméně atraktivními, ale často zbytečně opomíjenými městy Tovačov a Chropyně. V posledních letech se už spoje Hanáckého léta na kolejích staly na Hané tradicí a jejich jízdní řád se s velkým předstihem objevuje i v celostátním jízdním řádu Správy železnic. Tradičním už se stalo také zařazování speciálního vyhlídkového vozu do všech spojů, díky kterému je možné si nejen vychutnat pohled na trať, ale uvedený vůz poskytuje také dostatek prostoru pro přepravu kočárků či jízdních kol.

Prohlédněte si fotogalerii