K výročí 760 let města Kroměříže byla vydána pamětní medaile

26.10.2023

Představitelé kroměřížské radnice ve středu představili pamětní medaili, která byla vydána k výročí 760 let města Kroměříže.

Návrh byl součástí soutěže o podobu zlaté mince, kterou v květnu vydala k výročí 760 let města Česká národní banka.

Autorku zájem města potěšil. Medaile má průměr 50 milimetrů a je ražena ve stříbře (65 kusů) a mosazi (80 kusů). Samotná ražba probíhala v mincovně společnosti Triga-K v Praze.

Medaile navazuje na dlouholetou tradici vydávání pamětních medailí města. Po válce a v dalších letech za socialismu Kroměříž pořídila tři medaile pro vítání občánků. Město nechalo vyrobit i medaile udělované za zásluhy a při udělování čestného občanství. „Jejich autorem byl malíř a grafik Jiří Novák, který na medailích zobrazoval dominanty města,“ uvedl Aleš Hurdálek, předseda kroměřížské pobočky České numismatické společnosti. Dalším významným počinem byl kroměřížský tolar, vytvořený nejprve jako cena pro vítězné tvůrce ARSfilmu amatérů a později i jako ocenění udělované městem.

Na výše zmíněnou zlatou minci vydanou k výročí 760 let trvání města Kroměříže Česká národní banka vybrala návrh Karolíny Kučerové. Ztvárnila na něm motivy historického jádra města a také komplexu zdejšího zámku a zahrad, který je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Vydáno bylo 15 tisíc kusů mince v nominální hodnotě 5000 korun.

Prohlédněte si fotogalerii