Kroměříž si letos připomene výročí vzniku města i zápis památek na seznam UNESCO

21.3.2023

Rok 2023 je v Kroměříži plný významných výročí. Město si připomíná 760 let svého trvání, Arcibiskupský zámek spolu s Podzámeckou a Květnou zahradou 25 let od zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a také 350 let od založení historické zámecké obrazárny. V duchu oslav těchto a dalších významných výročí se ponese celá nadcházející turistická sezona.

Čtvrtstoletí zámku a zahrad na prestižním seznamu UNESCO připomene hned několik významných událostí. Letošní novinkou bude i společná vstupenka do zámku a Květné zahrady, kterou spravuje státní organizace Národní památkový ústav.

Zámek otevře své brány už 31. března, kdy začne akce nazvaná Jaro na zámku, která potrvá do 1. května. V letním bytě arcibiskupa bude k vidění výstava lilií. Součástí prvního víkendu sezony bude minitrh cestovního ruchu a poutních míst v návštěvnickém centru zámku. Velkou událostí bude koncert 30. května, kdy se ve Sněmovním sále představí seskupení Concentus Musicus Wien. Na programu bude Symfonie č. 3 Eroica Ludwiga van Beethovena.

Na zámku bude v květnu také slavnostně představena mince s motivem městské památkové rezervace, kterou vydává ve spolupráci s městem Česká národní banka. Ve znamení oslav letošních výročí se ponesou i další oblíbené akce – festival Hudba v zahradách a zámku, barokní slavnost Hortus Magicus nebo i podzimní přehlídka Den uniformovaných sborů. K výročí se uskuteční i výstavy pořádané Knihovnou Kroměřížska, Státním okresním archivem, Domem kultury i Muzeem Kroměřížska. Dům kultury oživí červnový Vybarvený běh happeningem nazvaným 760 dětských dlaní.

Ani v roce významných výročí Kroměřížané a návštěvníci města nepřijdou o oblíbené akce, z nichž některé letos poprvé nebude pořádat město, ale jeho příspěvková organizace Dům kultury v Kroměříži.

Letošní oslavy symbolicky zahájil lednový Novoroční koncert Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín konaný v Domě kultury a uzavřít by je měla poslední den v roce silvestrovská oslava na Hanáckém náměstí. Více informací o chystaných akcích lze nalézt na internetových stránkách www.kromeriz.eu, www.zamek-kromeriz.cz a www.dk-kromeriz.cz a také na facebookových stránkách kroměřížské radnice a Domu kultury.

Prohlédněte si fotogalerii