Kroměřížané slavili výročí 760 let trvání města koncerty i plavbou po řece Moravě

4.9.2023

Zaplněné Velké náměstí na koncertech, které zakončil populární Xindl X, a několik stovek lidí plavících se lodí po řece Moravě oslavilo v sobotu 760 let trvání města Kroměříže. Radnice uspořádala dvě akce pro veřejnost zdarma, u přístaviště Ahoj léto! a na náměstí hudební a zábavný program 760 SLAVÍME VŠICHNI.

Od přístaviště na Erbenově nábřeží zájemce vozila vyhlídková loď Bruno, která se po celý den prakticky nezastavila.

O program na Velkém náměstí se postaraly formace AG Flek, PACI PAC, Robbie Williams Revival a zmíněný Xindl X. Zahrnovala také balonkový happening, kdy starosta Opatrný s místostarostou Motyčkou do vzduchu vypustili balonky, kterým symbolicky vévodily velké číslice 760.

Letošní oslavy, které mimo jiné připomínají i 25 let od zápisu Arcibiskupského zámku a Podzámecké i Květné zahrady na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, symbolicky zahájil lednový Novoroční koncert Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín konaný v Domě kultury. Na zámku byla v květnu slavnostně představena mince s motivem městské památkové rezervace, kterou vydala ve spolupráci s městem Česká národní banka. Ve znamení oslav výročí se nesl například i festival Hudba v zahradách a zámku, červnový Vybarvený běh, srpnové krajské dožínky, barokní slavnost Hortus Magicus a mezinárodní festival vojenských hudeb.

Výročí města připomene i říjnový Den uniformovaných sborů a také koncert na zámku 25. října, kdy město se správou zámku připomene vystoupením vídeňských filharmoniků výročí 175 let od konání zasedání ústavodárného říšského sněmu rakouských národů. Výročí během roku připomínají i různé výstavy, například výstava, kterou ve foyer radnice pořádal Státní okresní archiv. V prosinci obyvatele Kroměříže čeká tradiční adventní program a závěrečnou akcí k výročí 760 let města bude poslední den v roce silvestrovská oslava na Hanáckém náměstí.

Prohlédněte si fotogalerii