Výročí konání říšského sněmu v Kroměříži připomněl koncert rakouského orchestru

26.10.2023

Kroměřížané i pozvaní hosté si ve středu slavnostním koncertem ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku připomněli 175. výročí konání ústavodárného říšského sněmu v Kroměříži. O program se i proto symbolicky postaral rakouský orchestr Wiener Concert-Verein.

Slavnostní koncert nabídl tvorbu tří různých autorů, kteří jsou geograficky spjati s rakouskou monarchií v zemích pozdějšího Předlitavska. Rakouští filharmonikové zahráli zaplněnému sálu nejprve Suitu pro smyčcový koncert Leoše Janáčka, poté Serenádu pro smyčce, op. 2 polského skladatele Mieczyslawa Karlowicze a na závěr večera zazněla Rakouská suita pro smyčce, op. 51, skladatele Sergeje Bortkiewicze, rodáka z ukrajinského Charkova, který se usadil v Rakousku. Koncert v nově zrekonstruovaném Sněmovním sále dirigoval kroměřížský rodák František Macek.

Ústavodárný sněm se v Kroměříž konal na přelomu let 1848 a 1849. Navázal na zasedání sněmu ve Vídni, které bylo zahájeno v červenci 1848, ovšem přerušilo jej revoluční dění. Proto bylo přesunuto do Kroměříže, kde v Arcibiskupském zámku pokračovalo od 22. listopadu 1848. Do města se tehdy sjela intelektuální elita celé rakouské říše, celkem 383 poslanců. České země zastupovali František Palacký, Josef Kajetán Tyl, Karel Havlíček Borovský nebo František Ladislav Rieger. Zasedání sněmu se konala právě v prostorách, v nichž se uskutečnil slavnostní koncert.

Prohlédněte si fotogalerii