Fotopoint na magické a legendami opředené Barbořině

Prosím seznamte se. Toto je nový foto point na vrcholku Barbořina, který vám zpříjemní návštěvu Kroměříže a dopřeje pokochat se nekrásnějším pohledem nejen na město samotné, ale i na velkou část Moravy.

Barbořina se nachází hned za Kroměříží a je dostupná nenáročnou pěší procházkou i na kole.  Vrcholek s lesoparkem sice není vysoký, má pouhých 265 m. n. m, ale výhledy odtud jsou úžasné. Celou Kroměříž tu máte jako na dlani a není divu, že právě tento pohled zaujal v průběhu věků mnoho známých umělců. Barbořina však skýtá výhled mnohem širší. Okolní krajina je rámovaná Hornomoravským a Dolnomoravským úvalem, a zatímco zprava za hřebenem Chřibů bystré oko pozoruje obrysy Bílých Karpat, přímo před vámi za Kroměříží se hrdě tyčí Hostýn a za ním Vizovické vrchy. A když stočíte zrak více doleva, za Svatým Kopečkem u Olomouce pozvolna přecházejí Oderské vrchy do Jeseníků, a pokud vám opravdu přeje počasí, můžete spatřit i Praděd.

Možná to byl právě mimořádný výhled, který člověka k tomuto místu od pradávna poutal. Barbořina je totiž považována za magické a legendami opředené místo, které už naši předkové zřejmě znali od doby bronzové. Ve středověku tu stála šibenice a popravčí jámy, právě odtud generál Lennart Tostenson vedl za třicetileté války kanonádu při dobývání Kroměříže. A proč se kopec jmenuje Barbořina? V roce 1690 tu dal biskup Karel II. z Lichtensteina-Castelcornu postavit kapli, která byla zasvěcena svaté Barboře, patronce věží, pevností, horníků a ochránkyni před náhlou smrtí.

Dnes je Barbořina oblíbeným lesoparkem, který nabízí nejen pohyb, ale i poznávání. Naučná stezka veverky Čiperky, dlouhá přibližně 1 km, představuje zajímavý způsob, jak seznámit děti s životem v lese a zároveň je pobavit praktickými úkoly. Součástí areálu je i vyhlídková plošina, zastřešený altán s lavičkami, skluzavka, a především kryté ohniště, kde si můžete třeba opéct špekáčky. A nový foto point „Kroměříž – srdci blíž“ krásu tohoto příměstského areálu jen podtrhuje. Užijte si výlet, kochejte se a sdílejte s námi své fotky (#visitkromeriz, #kromerizsrdcibliz).

Přejeme krásné zážitky.