Květná zahrada aneb Je libo Libosad?

Pravidelní návštěvníci vědí, že Kroměříž od jara do podzimu hraje všemi barvami kvetoucích rostlin. A některá místa mají květiny přímo v názvu. Především je to Květná zahrada, která jako nejcennější z kroměřížských památek UNESCO představuje vrcholné dílo evropského zahradního umění 17. století srovnatelné se zahradami ve Versailles. Už její původní název, Libosad, říká, jak libé jsou chvíle strávené v tomto parku. Květná zahrada umí návštěvníky zaujmout v průběhu celého roku, kdy již od února představuje tradiční výstavu kamélií ve Velkém skleníku nebo rozkvetlé a vonící citrusy ve skleníku Palmovém. Na přelomu dubna a května rozkvétá Holandská zahrada nádhernými tulipány a v červnu jsou k vidění první vysázené ornamenty před Kolonádou. Letní plejáda barev i podzimní variace lákají do Květné zahrady desetitisíce návštěvníků ročně.

 

Rotunda ukrývá Foucaultovo kyvadlo

V samém srdci zahrady najdete Rotundu. Její interiér je bohatě zdobený nejen mytologickými výjevy s náměty Ovidiových Proměn, ale také detaily vytvářejícími silnou emotivní atmosféru. V jejím středu je zavěšeno Foucaultovo kyvadlo demonstrující otáčení planety Země kolem své osy. Je kopií kyvadla, které v roce 1852 zavěsil v kopuli pařížského Pantheonu proslulý fyzik Jean Bernard Léon Foucault. To kroměřížské bylo pořízeno v roce 1908 z iniciativy zdejšího gymnaziálního profesora, fyzika a astronoma Františka Nábělka při příležitosti jubilejní hospodářko průmyslové výstavy k 60. výročí vlády císaře Františka Josefa I. a je jedním z pouhých čtyř kyvadel svého druhu na světě.

 

Kolonáda: Galerie bohů a mytických postav

Neodmyslitelnou součástí Květné zahrady je 244 metrů dlouhá kolonáda, přesněji řečeno arkádová galerie. Sloužila jako vstupní objekt, a zároveň byla koncipována jako galerie soch, které vznikly ve druhé polovině 17. století jako kopie slavných antických děl z římských sbírek. Po celé délce zahrady je rozmístěno čtyřiačtyřicet celofigurálních soch a 46 bust, které zobrazují antické bohy a bohyně, mytologické bytosti a hrdiny i osobnosti ze starověkých dějin. K dalším doprovodným prvkům zahradní architektury patří labyrinty, vodní plochy, kuželna a takzvané Jahodové kopečky. Vše je obklopeno vysokými a dlouhými živými ploty, které jsou vysázeny na půdorysu trojúhelníků. A k centrální části přiléhají ještě okrasné a hospodářské prostory, kterými jsou Pomerančová zahrada, Holandská zahrada, skleníky, hospodářský dvůr, bažantnice, Králičí kopeček, ptáčnice. Architektonická čistota a rozsah vytvářejí z Květné zahrady skvost, který ve světě nemá obdoby.