Zdejší galerie nabízejí Tiziana, Švabiského i moderní umění

Každý, kdo rád cestuje za uměním, bude z Kroměříže nadšený. Právě tady má totiž na dosah světové skvosty, za kterými jiní cestují tisíce kilometrů. Dojem z návštěvy jedinečných historických i moderních expozic navíc umocní celkový estetický a kulturně historický vzhledem historické Kroměříže. Není divu, že působivá tvář města byla vždy inspirací pro umělce všeho druhu.

 

Zámecká obrazárna 

Lucas Cranach, Hans von Aachen, Jan Brueghel, Anthonis van Dyck, a samozřejmě Tizian Vecellio. To jsou jen některá slavná jména zastoupená v galerii kroměřížského zámku, která je druhou nejcennější obrazárnou v České republice. Vystaveno je tu 85 vybraných originálů děl významných evropských malířů od gotiky až do období rokoka, což je přitom jen zlomek z rozsáhlé a unikátní sbírky vzácných obrazů, kterou založil olomoucký biskup Karel II. z Lichtensteinu-Castelcorna ve druhé polovině 17. století. Tím největším skvostem je Tizianův slavný obraz Apollo a Marsyas.

 

Památník Maxe Švabinského

Kroměřížský rodák Max Švabinský je jedním z nejvýznamnějších českých umělců dvacátého století. Památník v Muzeu Kroměřížska v šesti výstavních sálech představuje sedm desetiletí Švabinského tvorby, naplněné především láskou k přírodě a zásadně propojené s osobním životem věhlasného malíře a grafika. Je tu představen jako autor řady obrazů, grafických listů, tvůrce monumentálních forem ztvárněných v podobě mozaiky nebo vitráže, ale i grafiky poštovních známek a bankovek. Švabinského díla ale v Kroměříži najdete i na dalších místech. V areálu bývalého františkánského kláštera (dnes hotel Octárna) jsou umístěny jeho mozaikové lunety, původně určené pro výzdobu Národního divadla v Praze. A do obřadní síně kroměřížské radnice si zajděte prohlédnout nejoblíbenější a také největší mistrovo dílo Žně z roku 1927.

 

Galerie Pekelné sáně

Umělecká nabídka Kroměříže by nebyla kompletní, kdyby v ní chybělo umění současné. Galerie Pekelné sáně, pojmenovaná podle sochy výtvarníka Karla Nepraše, vystavuje díla současných českých a středoevropských umělců. Čítá tři výstavní prostory, ve kterých se v průběhu roku uskuteční vždy 12 výstav. Výstavní projekty jsou doplněny pravidelnými čtvrtečními přednáškami a uměleckými workshopy. Galerie se nachází v rekonstruované budově bývalé konírny 3. pěšího císařského pluku z poloviny 19. století.