Den uniformovaných sborů navštívilo rekordních 15 tisíc lidí

7.10.2023

Devátý ročník Dne uniformovaných sborů si dnes na kroměřížském letišti nenechalo ujít rekordních zhruba 15 tisíc návštěvníků. Přilákala je moderní i historická technika a také ukázky činnosti policistů, hasičů, vojáků i členů klubů vojenské historie.

Podle Evžena Petříka, předsedy spolku Biskupští manové z Kroměříže, který akci spolupořádal, se na vysoké návštěvnosti kromě příznivého počasí podepsal právě pestřejší program připravený kvůli výročí města. Kromě zmíněného klání rytířů to byla například i připomínka bojů o Kyjev a u Zborova i návrat do třicetileté války v podobě scénky Švédové před Kroměříží.

Návštěvníci si mohli prohlédnout i rozmanitou techniku z různých období, například tank T-34 a originály i repliky letadel z druhé světové války včetně Boeingu z roku 1940. K vidění byla také bojová vozidla pěchoty, hasičské stříkačky, policejní vozidla i dynamické scénky. Armáda České republiky představila americké pozorovací drony, hasiči ukázku zásahu u dopravní nehody, vojáci, policisté a celníci předvedli práci psovodů a jejich čtyřnohých pomocníků.

Na přípravě Dne uniformovaných sborů se podílejí Dům kultury v Kroměříži, město Kroměříž, zmíněný spolek Biskupští manové z Kroměříže a Technické muzeum v Brně. Akce se konala pod záštitou Ministerstva obrany ČR. Den uniformovaných sborů patří mezi největší tuzemské přehlídky práce a vybavení armády, policie, hasičů, celníků či klubů vojenské historie.

Prohlédněte si fotogalerii