Zlatá mince vydaná ČNB připomene nejvýznamnější kroměřížské památky

18.4.2023

Česká národní banka (ČNB) vydává zlatou minci s motivy Městské památkové rezervace Kroměříž. Slavnostní prezentace mince se uskuteční v úterý 30. května v sale terreně zámku za účasti představitelů ČNB, Zlínského kraje, města Kroměříže i Arcibiskupství olomouckého.

Česká národní banka vydává edici zlatých pamětních mincí Městské památkové rezervace v nominální hodnotě 5000 Kč od roku 2021. Prozatím se mincemi z cyklu mohou pochlubit města Cheb, Jihlava, Mikulov a Litoměřice.

Na slavnostní neveřejné představení mince naváže večerní koncert souboru Concentus Musicus Wien, který předvede pod vedením dirigenta Tomáše Netopila Symfonii č. 3 Eroica Ludwiga van Beethovena. Jedná se o slavnostní zahajovací koncert programu XXVIII. ročníku festivalu Concentus Moraviae a uskuteční se jako první kulturní událost ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku Kroměříž po jeho kompletní obnově.

Koncert je součástí oslav 760 let města Kroměříže a připomínkou dalších výročí, která v letošním roce město, jeho památky a některé osobnosti a instituce slaví – 25 let od zápisu Arcibiskupského zámku a zahrad na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, 330. výročí úmrtí hudebního skladatele P. J. Vejvanovského, 150. výročí narození malíře Maxe Švabinského, 140. výročí narození dirigenta Václava Talicha. 160. výročí vzniku pěveckého sdružení Moravan, 120 let od založení Pěveckého sdružení moravských učitelů a další.