Kroměříž se pyšní zahradami historickými i exotickými

Pravidelní návštěvníci dobře vědí, že Kroměříž od jara do podzimu hraje všemi barvami kvetoucích rostlin. A některá symbolická místa mají květiny přímo v názvu. Začněme věhlasnou Květnou zahradou, která jako nejcennější památka UNESCO představuje vrcholné dílo evropského zahradního umění 17. století a přelomovou fázi vývoje mezi renesančními zahradami italskými a zahradami francouzskými barokně klasicistního typu, jako je Versailles. Už od brzkého jara voní zdejší historické skleníky kvetoucími kaméliemi a citrusy, v létě vás okouzlí pestré záhony květin a zelené labyrinty mezi zurčícími kašnami a na podzim nebudete chtít odtrhnout oči od barevných kombinací listí cizokrajných stromů. Architektonická čistota a rozsah vytváří z Květné zahrady skvost, který nemá ve světě obdoby.

Na tradici kroměřížské zahradní architektury úspěšně navazuje Výstaviště Kroměříž. Moderní areál je místem oblíbených výstava Floria, ale také koncertů, veletrhů a jiných kulturních akcí. Jeho mimořádnou chloubou je ovšem šest tematických okrasných zahrad, které vnáší do areálu jedinečný zážitek. Obdivovat můžete suchou i mokrou japonskou zahradu, provensálskou zahradu, další komponovaná zákoutí představují například stepní či divokou krajinu. Stylově osázená zákoutí jsou vzájemně oddělena kamennými zídkami, vodními plochami nebo zurčícími vodopády a vybízejí k příjemnému posezení.

A když k tomu všemu přičteme i okrasné záhony a květinové výsadby v centru města, vězte, že návštěvou Kroměříže i vy pookřejete a rozkvete do krásy.